Location on Diagram
Part Description
Price & Availability
1
Product photo
By: Whirlpool
More
Compare At:
You Save:
IN STOCK
Ships Tomorrow Guaranteed
Add to Cart
3
By: Whirlpool
Not available
This part is discontinued by the manufacturer and is no longer available for purchase.
3A
Best Seller
Product photo
Specs: 10-16 x 1/2 inch.
More
Compare At:
You Save:
IN STOCK
Ships Tomorrow Guaranteed
Add to Cart
4
Out Of Stock
Usually ships within 4 - 14 days
11A
Best Seller
13
14
15
16
Not available
Nut
Symptoms of a bad or missing Nut include:
  • Loose or wobbly shelves, brackets, or panels
  • Difficulty keeping refrigerator components securely in place
  • Rattling or unusual noises during operation
19
22A
23A
23
25
Plastic defrost pan. Evaporator pan hangs from side rails and rests on compressor.
32
35
37A